خلاصه نویسی و تکمیل نویسی

تکمیل نویسی یا خلاصه نویسی؟

در ابتدا یک تعریف مختصر از این دو معقوله را داریم.

خلاصه نویسی چیست؟ اگر شما بعد از روخوانی یک فصل از کتاب، بعد از مدت زمانی دوباره به سراغ آن فصل بروید و مطالب را دوباره بخوانید متوجه خواهید شد که نکاتی که از دید شما مهم است کدام نکات است. یادداشت برداشتن ازین نکات را خلاصه نویسی می گویند.

 

 

تکمیل نویسی چیست؟

اگر شما بعد از تسلط روی یک فصل، به سراغ تست زنی بروید و نکته جدیدی از همان فصل را دریافت کنید و آن را جایی یادداشت کنید، تکمیل نویسی انجام داده اید.

 

تکمیل نویسی بهتر است یا خلاصه نویسی؟

این دو مورد مکمل همدیگر هستند و اصلا نمی توان گفت کدام بهتر است، خلاصه نویسی برای مرور سریع مطالب قبلی بسیار موثر است و تکمیل نویسی را می توان به خلاصه نویسی اضافه کرد، با یادگیری هر نکته جدید از هر فصل تکمیل نویسی انجام دهید و غنای خلاصه نویسی خود را افزایش دهید

 

آیا تهیه جزوات خلاصه نویسی نفرات برتر کنکور راهکارمناسبی است؟

هم می توان گفت بله هم می توان گفت نه! اگر هدف شما از این کار صرفه جویی در وقت است، باید بگویم کار اشتباهی می کنید! چون خلاصه برداری خود یک راه یادگیری است، وقتی خلاصه برداری می کنید به نیروی تحلیل خود می افزایید و تحلیل دقیقا همان چیزی است که در کنکور به آن شدیدا احتیاج دارید! اگر هدف شما از تهیه این جزوات مقایسه با جزوه خودتان است، باید بگویم کار بسیار خوبی انجام می دهید، با این کار هم روش خلاصه نویسی را یاد می گیرید و هم می تواند نکات اضافه را به صورت تکمیل نویسی به جزوه خود اضافه کنید.

 

چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

شما باید نکات مهم نهفته در متن را بیابید و جداگانه یادداشت کنید. به خلاصه نویسی زیر که خود من از جزوه درس فیزیولوژی پزشکی نوشته ام دقت کنید:

اصل مطلب :

photo_2016-09-12_21-47-19

 

 

خلاصه نویسی:

 

photo_2016-09-12_21-47-24

 

 

به همین راحتی ! نکات نهفته در مطلب را در بیاورید و مثال ها را در خلاصه نویسی نیاورید.

 

چگونه تکمیل نویسی کنیم؟

در ابتدای مقاله توضیح دادم که تکمیل نویسی چیست، برای مثال استاد در کلاس ما گفت که این تغییرات طول سیکل ضربان قلب ناشی از دستوری است که مغز به قلب می دهد،  و همچنین اثتنباط کردم که برای بالا رفتن ضربان قلب باید دوره سیکل سلول پورکنژ تغییر کند، من این مطالب را یادداشت کردم و جزوه من به صورت زیر در آمد:

 

photo_2016-09-12_21-47-28

 

 

تکمیل نویسی و خلاصه نویسی چه مزیتی دارند؟

فرض کنید اکنون بعد از عید است و می خواهید حدود 30 کتاب درسی را مرور کنید! اگر خلاصه نویسی نکرده باشید مرور این حجم از مطالب هم غیر ممکن است و هم استرس زا! پس با خودتان لج نکنید و خلاصه نویسی و تکمیل نویسی را حتما انجام دهید!

 

 

فرزاد صفری

مشاور کنکور و

دانشجوی رشته پزشکی

[fb_button]

مشاوره کنکور تجربی

مقالات کنکوری مرتبط