گلدن بوک

روش های علمی افزایش تمرکز

13 روش برای افزایش تمرکز در هنگام مطالعه:

1. هنگام درس خوندن کاغذ و خودکار کناره دستتون باشه و فکر هایی که به ذهنتون میرسه و مزاحم درس خوندنتونه ، یادداشت کن.چون با این کاردیگه نگران فراموش کردن کارها و ایده هات ، نیستی
2. خوبه یوقتایی فکر های ناراحت کننده یا اونایی که حواستو پرت می کنه ، جای دیگه بذاری . یعنی وقتی که درس مشغول درس خوندی اونارو بذاری کنار تا بنونی روی درست تمرکز کنی .
3. سعی کن هدف خاصی برای خودت تعیین کنی که تو هر بار درس خوندن به آن برسید . این کار کمک می کنه توجهتو به کار مشخصی که در دست داری معطوف کنی . اینجوری این کار باعث پیشرفت می شه .
4. سعی کن به درسی که می خونی تمرکز کنی و به اتفاقات بلند مدتی که بر اثر خوب یا بد دادن امتحان می افتی ، فکر نکنی . اولین و مهمترین کار حال حاضر را انجام بده و بدون که ، هر چیز حواست پرت کنه دیگه که به ذهنت میرسه اهمیت کمتری از اون چیزی داره که داری انجام میدی .
5. این شعار را در ذهن داشته باش که : (( با شرایطی که دارم ، بیشترین تلاش خود را خواهم کرد . )) نه اینکه (( باید همه چیز کامل باشه ))
6. یاد بگیر چطور تشخیص بدی مساله ای گه حواستو پرت می کنه ، مهم تر از درسه ؟ هر وقت دیدی حواست پرت میشه ، با حذف علت حواس پرتی اصلیت ، می تونی زمان بیشتری درس بخونی و بعدا کمتر نگران باشی
7. یک جای خاص و ثابت برای درس خوندن انتخاب کن . مثلا رادیو و تلویزیون توش نباشه
8. محل درس خوندت را تمیز و مرتب نگهدار و سعی کن از فقط برای درس خوندن اسفتاده کن . این کار ح.سرتی را کم و کمک می کنه راحت تر به حالت تمرکز برسی .
9. درس خواندنو تو دوره های زمانی محدود انجام بده تا بدونی به زودی تموم میشه . درس خوندن طولانی ، سخته
10. همه کتاب ها و جزوه هاتو کنار دستت بزار که اگر لازم شد برای اونا از جات بلند نشی یا مدتی دنبالشون نگردی
11. برای کاهش اضطرابی که برای درس خوندن پیش میاد می تونی کتاب ها و جزوه ها و محل درس خوندنتو مرتب کنی این کار باعث می شه محل درست عاری از هر چیز حواس پرت کن باشه.
12. برای کم کردن اضظرابی که با گذشت زمان پدیا می کنی ، باید استراحت جسمانی کافی داشتع باشی تا نگرانیت کم بشه و آگاهی و انرژی خودتو جمع کنی . شاید هم لازم باشه هر بخش از درس را که تموم کردی مروری بر اون داشته باشی تا حس تمام کردن و اطمینانت زیاد بشه ( البته اگه درس خوندن را به شب قبل امتحان موکول نکنی )
13. سعی کن اول سال تحصیلیت ، محدوده ی توجهتو پیدا کنی و تو طول تحصیلت هم ، اونو بررسی کنی . ( معمولا کسی احساس می کنه نمی تونه خوب امتحان بده که شکاف در درک مطالب داره . همونطور که سال تموم میشه ، مفاهیمی را که واضح نیست را مرور کن تا این شکاف کم بشه و همزمان با زیاد شدن دانشت ، اعتماد بنفست هم زیاد بشه

برای مشاوره ی تخصصی امتحانات نهایی و کنکور

توسط دانشجویان پزشکی کلید کنید


مطالب مرتبط

استفاده ی حداکثری از اسفندماه و تعطیلات نوروز

مصاحبه با رتبه ی 10 کنکور تجربی

شهریه ی دانشگاه پردیس برای رشته ی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی چه مقدار است؟

بهترین منابع تستی برای کنکور رشته ی تجربی

ده نفر اول کنکور 94 تجربی هر درس را چند درصد زده ند؟

جدول زمان برگزاری آزمون های سازمان سنجش در سال 95

شرکت مجدد فارغ التحصیلان در امتحانات نهایی دبیرستان

تاثیر معدل در کنکور 95 و 96

فضای مطالعه ی ایده آل برای مطالعه!