کتاب دست دوم

فضای مطالعه ی ایده آل برای خواندن کتاب!

یکی از مهمترین نکات درس خواندن و مطالعه کتاب ، شرایط محل مطالعه و سایر نکات مربوط به فضای اتاق است. در این مقاله سعی می کنیم برخی از این نکات را بررسی کنیم:
1- برای خواندن درس نور مناسب لازم است، نه نور زیاد و نور کم! ترکیبی از لامپ‌های مهتابی سفید و لامپ های دارای رنگ زرد یا همان نور خورشید استفاده کنید. نور نامناسب یا خواب‌آلودگی می آورد یا حواس‌پرتی !
2- کامپیوترتان را روبروی پنجره قرار ندهید که انعکاس نور خورشید چشمتان را آزار دهد و حواس شما را پرت کند .
3-برای اینکه بازده مطالعه خود از کتاب را افزایش دهید بهتر است  نکات مهم کتاب ها را روی کاغذ بنویسید و آن را به کمد یا دیوار یا کتابخانه  اتاق بچسبانید تا همیشه جلوی چشمتان باشد.
4-  تا جایی که امکان دارد روی تخت خواب درس نخوانید!  این کار یادگیری را کاهش می‌دهد و احساس خواب آلودگی ایجاد می کند.. اگر امکان دارد محل مطالعه و  اتاق خواب از هم جدا باشد، اگر این امکان وجود ندارد  تختخواب را پشت به میز مطالعه قرار دهید؛ چراکه  اگر میز مطالعه روبه‌روی تخت خواب باشد ممکن است نگاه دانش‌آموز به تخت بیافتد و احساس خستگی و خواب‌آلودگی کند و تمرکزش را از دست بدهد.
5- اگر از خوردن تنقلات و چای لذت می برید، فلاسک چای و مقداری بیسکویت و آجیل و … کنار کتاب هایتان  و روی میز بگذارید تا هنگام خستگی با خوردن آن هخا احساس لذت ببرید. همچنین دانش‌آموز نیاز نیست برای خوردن چای یا میوه از اتاق مطالعه خارج شود  و تمرکزش را از دست بدهد..
6- دمای اتاق مطالعه نیز یکی از موارد مهم است. اتاق مطالعه، نه باید آن‌قدر گرم باشد که خواب‌آلودگی به دانش‌آموز دست دهد و نه آن‌قدر سرد باشد که تمرکز مطالعه از دست برود.البته اگر دمای اتاق کمی سرد باشد بهتر است ولی زیاده روی نکنید.


مطالب مرتبط

استفاده ی حداکثری از اسفندماه و تعطیلات نوروز

مصاحبه با رتبه ی 10 کنکور تجربی

شهریه ی دانشگاه پردیس برای رشته ی پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی چه مقدار است؟

جدول زمان برگزاری آزمون های سازمان سنجش در سال 95

تاثیر معدل در کنکور 95 و 96

روش های علمی افزایش تمرکز